top of page

"Jesteś biedny i nieszczęśliwy nie dlatego,

że Bóg tak chciał, ale dlatego,

że twój ojciec wpoił ci, że tak musi być."

 

Henry Ford

Są książki, które znać można. Są też takie, które znać trzeba.

Do tych drugich niewątpliwie zalicza się "Bogaty ojciec, biedny ojciec"

Roberta T. Kiyosakiego, która przez ponad 5 lat znajdowała się w ścisłej czołówce bestsellerów New York Timesa. Była też nadłużej utrzymującym się bestsellerem pism USA Today, Business Week i Wall Street Yournal

Została przetłumaczona na 50 języków i jest dostępna w 97 krajach.

Co w niej takiego szczególnego?

Jej autor to amerykański milioner japońskiego pochodzenia. W książce tej w niezwykle prosty, przejrzysty sposób wyjaśnia podstawowe zagadnienia finansowe oraz wskazuje na błędne przekonania funkcjonujce

w społeczeństwie odnośnie pieniędzy.

Książka wywołała burzę w niektórych środowiskach, gdyż zakwestionowała i obaliła wiele mitów, wiążących się chociażby z tym, co uważa się za pasywa lub aktywa. Uświadomiła ona również milionom ludzi, że wiedza, jaką otrzymujemy w systemie edukacyjnym jest rażąco niewystarczająca i kształtuje błędne postawy. Ich skutkiem są potem określone decyzje, które sprawiają, iż większość ludzi przez całe swoje życie ma problemy finansowe.
Wreszcie - uzmysłowiła wielu czytającym niemiłe prawdy, jak chociażby to, że większość z nich trzyma na etacie wyłącznie strach - przed niezapłaconymi rachunkami, zwolnieniem, brakiem pieniędzy.
Nie ulega wątpliwości, że wobec skali ubóstwa polskiego społeczeństwa książka ta jest lekturą obowiązkową i powinna się znaleźć na półce w każdej polskiej rodzinie.

 

Cytaty:

 

"(...)dzieci spędzają całe lata w przestarzałym systemie edukacyjnym, ucząc się rzeczy, których nigdy nie zastosują w życiu i przygotowując się do świata, który już nie istnieje."

 

"Najbardziej niebezpieczną radą, jaką dzisiaj można dać dziecku jest: - Idź do szkoły, osiągaj dobre wyniki, szukaj dobrej i pewnej pracy."

 

"Jednym z powodów tego, że bogaci stają się bogatsi, biedni stają się biedniejsi, a klasa średnia szarpie się w długach, jest to, że o pieniądzach uczy się w domu, a nie w szkole. Większość z nas uczy się o pieniądzach od swoich rodziców. Co więc biedny rodzic może powiedzieć swojemu dziecku na temat pieniędzy?"

 

"(...)przez odruchowe wypowiadanie słów: - Nie stać mnie na to - nasz mózg przestaje pracować. Stawiając pytanie: - Jak mogę to osiągnąć - zaprzęgamy nasz mózg do pracy."

 

"Uczenie się tego, jak pieniądze mają pracować dla ciebie, jest nauką całego życia. Większość ludzi idzie na cztery lata do college'u i ich edukacja kończy się."

 

"Bogaci ludzie nabywają aktywa. Biedni i średnia klasa nabywają pasywa, ale myślą, że to aktywa."

 

"Aktywa są czymś takim, co wkłada pieniądze do mojej kieszeni. 
Pasywa są czymś takim, co wyjmuje pieniądze z mojej kieszeni.
"

 

Więcej informacji na

bottom of page